Archive for the 'program liturgic' Category

11 Nov

14 noiembrie, Sf. Ierarh Grigorie Palama

14 Noiembrie – Praznicul celui de al doilea ocrotitor al parohiei, Sf. Ierarh Grigorie Palama Sfântul Grigorie Palama, Arhiepiscopul Tesalonicului, s-a născut în anul 1296 în Constantinopol. Tatăl Sfântului Grigore a devenit un important demnitar la curtea lui Andronicus al II-lea Paleologul (1282-1328), dar a murit la scurt timp, Andronicus devenind turorele copilului Grigore rămas […]

09 Nov

Sf. Ierarh Nectarie Taumaturgul

9N, Sf.Ierarh Nectarie Taumaturgul ☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️☀️ “Vrednicul de pomenire părinte Theoclit Dionisiatul, în foarte însemnata sa carte ”Sfântul Nectarie făcătorul de minuni”, scria: ”Sfântul vedea că se apropie de plecarea către adevărata lui patrie, în care îşi avea «vieţuirea» încă din curata sa tinereţe ca unul ce era «împreună-vorbitor cu Sfinţii şi casnicii lui Dumnezeu». De […]

08 Nov

Arhanghelii lui Dumnezeu

8N , Praznicul Sf Arhangheli Mihail și Gavriil☀️ “Pe căpeteniile îngerilor Treimii, pe Mihail și Gavriil, să-i lăudăm noi toți, iubitorii de praznic, care ne acoperim cu ari­pile amândurora și din nevoile cele de multe feluri ne izbăvim, unuia grăind: bucură-te, slujitorule al Legii, iar altuia zicând: bucură-te, îngere al darului!” Mulți ani binecuvântați tuturor […]

13 Sep

Crucii Tale, ne închinăm, Hristoase!

Crucii Tale, ne închinăm, Hristoase! 🍂🍂🍂☀️🍂🍂🍂☀️🍂🍂🍂 Mâine, 14 septembrie, ne readucem încă odată aminte de Cruce, Înviere și Viața veșnică, Hristos!!! (Sf.Liturghie la biserica parohială de la ora 9.30)

11 May

Un oaspete printre noi

Un oaspete printre noi… Pãrintele Constantin Sturzu În ajunul praznicului Sfinților Împărați, pe 20 mai, îl vom avea invitat de onoare în comunitatea noastră pe Părintele Constantin Sturzu, actualul director al Centrului misionar al Mănăstirii «Sf. Cuv. Parascheva» de la Villaller(Lleida). Cu ajutorul Bunului Dumnezeu și al Sfinților Împărați Constantin și Elena, pe 20 mai […]

14 Abr

10 Abr

Programul liturgic – Săptămâna Patimilor

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Programul liturgic – Săptămâna Patimilor (10 – 15 aprilie 2017) Sfânta și Marea Luni, 10 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Marți, 11 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Miercuri, 12 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Joi, 13 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia 18:00h […]

02 Abr

Program liturgic săptămâna a 6-a din Post

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Program liturgic săptămâna a 6-a din Postul Mare ✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨ Miercuri, 5 aprilie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Vineri, 7 aprilie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Sâmbătă, 8 aprilie (Sâmbăta lui Lazăr -pomenirea morţilor) 08.00h – Sfânta Liturghie 18.00h – Taina Sfintei Spovedanii Duminica a șasea a Postului, 9 aprilie Intrarea Domnului în Ierusalim – […]

27 Feb

Postul Mare 2017 – Program liturgic

03 Ene

Program liturgic Boboteaza 2017

Vineri, 06 ianuarie, Botezul Domnului (Bobotează) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie / Agheasma Mare Sâmbătă, 07 ianuarie, Sf. Ioan Botezătorul (Crăciunul pe calendarul vechi) ora 10,00 – Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Începând cu 02.01.2017 până pe 14.01.2017 vom merge cu Boboteaza (sfințirea caselor). Duminică, 08 ianuarie ora 8,00 – Utrenia ora 9.45 – […]