Archive for the 'program liturgic' Category

17 Abr

Săptămâna Patimilor și Noaptea de Înviere

Programul liturgic – Săptămâna Patimilor și Noaptea de Înviere  Sfânta și Marea Luni, 22 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Marți, 23 aprilie (Sf.M.Mc.Gheorghe) 09:00h – Sf. Liturghie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Miercuri, 24 aprilie 19:00h – Denie Sfânta și Marea Joi, 25 aprilie 09:00h – Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită […]

17 Abr

Ne sosesc Floriile

05 Abr

Program liturgic a cincea săptămână a Postului Mare

Miercuri, 10 aprilie 18:00h – Spovedanie 19:00h – Denia Canonului cel Mare   Vineri, 12 aprilie 18:00h – Spovedanie; 19:00h – Denia Acatistului Bunei Vestiri Sâmbătă, 13 aprilie 08:00h – Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor 15:30h – 17:30h – Școala parohială(Casa de Cultură Girona, Aula 3) 17:00h – Spovedanie; 19:00h – Taina Sf. Maslu(la parohie) […]

29 Mar

A patra săptămână a Postului Mare

Program liturgic, a patra sãptãmânã a Postului Mare 2019 🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱🌱 Luni, 1 aprilie 19:00h – Paraclisul Sf.Grigorie Palama Miercuri, 3 aprilie 18:00h – Spovedanie 19:00h – Paraclisul Sf.Grigorie Palama Vineri, 5 aprilie 18:00h – Spovedanie; 19:00h – Acatistul Buneivestiri Sâmbătă, 6 aprilie 08:00h – Sfânta Liturghie şi pomenirea morţilor 17:00h – Spovedanie; 19:00h – Taina […]

27 Mar

Program liturgic, Săptămâna a 3-a

19 Mar

Săptămâna a doua a Postului Mare, a Sf Grigorie Palama

“Luând de la Stăpânul darul vindecării, de întristări şi de patimi şi multe dureri tămăduieşte-ne grabnic, Sfinte Grigorie. Cu toţii sărutându’ţi sfânta ta icoană, cu mijlocirea ta, Sfinte, ajută-ne să dobândim, Fericite, harul dumnezeiesc.” (din Paraclisul Sf. Ier. Grigorie Palama, ocrotitorul ortodocsilor de la Girona)

15 Mar

A doua săptămână a Postului Mare – Program liturgic

Parohia Ortodoxã Românã  “Sf.Proo.Ilie Tesviteanul și Sf.Ier. Grigorie Palama”, Girona – Catalunya  🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃 Programul liturgic, a doua săptămână a Postului Mare 2019, 18M-24M 🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃🍃 Luni, 18 martie: 19:00h – Paraclisul Sf.Ier. Grigorie Palama Miercuri, 20 martie: 18:00h – Spovedanie 19:00h – Paraclisul Sf.Ier. Grigorie Palama Vineri, 22 martie: 18:00h – Spovedanie; 19:00h – Acatistul Bunei […]

11 Mar

Postul Sf.Paști 2019, prima săptămână

01 Abr

Program liturgic 31 martie*13 aprilie

Programul liturgic perioada 31 martie – 13 aprilie Floriile * Săptămâna Patimilor Învierea Domnului * Săptămâna Luminată 31 martie, Sâmbăta lui Lazăr Ora 08:00 – Sf.Liturghie Ora 09:45 – Pomenirea morților Duminică,1 aprilie, Intrarea Domnului în Ierusalim * Floriile(dezlegare la pește) Ora 08:00 – Utrenia Ora 09:45 – Sf.Liturghie Începutul Săptămânii Patimilor Domnului Ora 19:00 […]

21 Dic

Program liturgic

PROGRAMUL LITURGIC 18 – 31 decembrie 2017 1 ianuarie 2018  ********* Luni – Duminică(18- 24) decembrie,ultima săptămână a Postului Crăciunului Vom trece ca în fiecare an pe la casele dvs cu Icoana Nașterii Domnului Joi, 21D, 16.00h – Repetiție pentru Concertul de Crăciun –  școala parohială  Sâmbătă 23D – Biserica va fi deschisă între orele […]