14 Jun

Între cer și pământ(Muntenegru)

httpv://www.youtube.com/watch?v=I3bhoOtz4pY&feature=player_embedded#at=175

Θεία Λειτουργία τελέστηκε την Κυριακή της Πεντηκοστής στην κορυφή του βουνού Ρούμιτσα, στο ναό της Αγίας Τριάδος που βρίσκεται μεταξύ ουρανού και γης.

Με ευλογία του Σεβ. Μητροπολίτη Μαυροβουνίου κ. Αμφιλοχίου την Θεία Λειτουργία τέλεσε ο π. Ιβάν (Στάνισιτς) και ο π. Ιωάννης (Πλαμένατς), όπου συμμετείχαν πάνω από 250 πιστοί.

Τέλος, να σημειωθεί ότι γύρω από τον Ναό τελέστηκε λιτανεία, με το Σταυρό του Αγίου Ιωάννη του Βλαντιμίρ.

În Duminica Cinzecimii, Sfânta Liturghie s-a săvârșit în vârful muntelui Rumița, în bisericuța Sfânta Treime care se află între cer și pământ.

Cu binecuvântarea IPS Mitropolit Amfilohie de Muntenegru, Sfânta Liturghie s-a săvârșit de către părintele Ivan(Stavisic) și părintele Ioan(Plamenaț) la care au luat parte peste 250 de credincioși.

La sfârșit înconjurându-se bisericuța s-a făcut procesiune cu Crucea Sf. Ioan din Vladimir.(imagini din 1996-2005)